FA AMATEUR CUP PROJECT

 

Over the last few years, Fred Hawthorn has led a team of soccer historians and statisticians working on the first complete record of the FA Amateur Cup.  The “rounds proper” results have been published before; Fred’s team has now been able to find the majority of the qualifying round games.  SoccerData has been pleased to publish the book in the “complete results” series, details of which will be found elsewhere on the web site.

 

The Amateur Cup was introduced in 1893/94.  The final season was 1973/74.  From more than 24,000 results, some 400 proved elusive and were therefore not included in the book.  The list of these results follows.  We are grateful to many readers who have already been successful in finding some of them.  Any assistance in tracking down the remainder will be appreciated.  Please note however that it is possible that some of the games may not have taken place – clubs would often be forced to scratch from a tie, especially in the case of replays.

 

The list has been updated with the additional results found to date. 

 

The season shown is the final year of the season, so 1895 for example is season 1894/95.  The early qualifying rounds took place in September and October (so, in this example, in 1894).

 

The number before the round is the “group number”.  As in the FA Cup competition, qualifying rounds were organised into geographical groups to cut down on travelling costs.  By and large, the group numbers follow an “S” shape drawn on a map of England: group 1 in the north-east and group 24 in the south-west.  As an example, group 6 covered Notts and Derby in later years (but this was not the case in early seasons).

 

Rounds are EP (extra preliminary), PR (preliminary round) and qualifying rounds Q1 to Q4.  A replay is shown by the letter “r” after the round.

 

Some club names are unknown owing to the result of a tie in a previous round also being unknown. 

 

Please email Tony at soccer@innotts.co.uk if you are able to find any of these results.

 

1895

6

Q3

 

1st Highland Light Infantry

v

Old Cranleighans

 

 

1902

8

PR

 

Olympic

v

Upton Park

 

 

1903

3

Q3

 

Liverpool Leek

v

Blackpool Amateurs

 

 

1905

6

Q2

 

Derby Nomads

v

Notts Magdala

 

 

1905

6

Q2

r

Notts Magdala

v

Derby Nomads

 

 

1906

9

PR

 

Clapham

v

Guards Depot (Caterham)

 

 

1906

11

PR

 

Olympic

v

2nd Grenadier Guards

 

 

1907

11

PR

 

Hampstead

v

Richmond Association

 

 

1907

12

PR

 

Swindon Amateurs

v

Wantage Town

 

 

1907

5

Q2

 

Old Xaverians

v

Hesketh Park

 

 

1908

4

Q2

 

Haslington

v

Liverpool Balmoral

 

 

1908

21

Q2

 

2nd Lincolnshire Regiment

v

1st Cheshire Regiment

 

 

1909

1

Q2

 

Sedgefield Town

v

Croft

 

 

1909

4

Q2

r

Old Xaverians

v

Liverpool Balmoral

 

 

1909

4

Q2

r

Tottington

6

Blackburn Crosshill

4

 

1910

21

Q3

 

2nd Scottish Rifles

v

87th Royal Irish Fusiliers

 

 

1911

1

Q1

 

Charlton Rovers

v

Middlesbrough OB

 

 

1911

1

Q1

 

Skelton Celtic

v

Whitby Shamrock

 

 

1911

10

Q1

 

1st Scots Guards

v

3rd Grenadier Guards

 

 

1911

3

Q2

 

Sheffield Grasshoppers

v

Withernsea

 

 

1911

4

Q2

 

Sandbach Ramblers

v

Manchester University

 

 

1911

10

Q2

 

Newportonians

v

1st Scots Guards

 

 

1911

15

Q2

 

Army Ordnance Corps

v

RMLI Chatham

 

 

1911

10

Q3

 

1st Scots Guards

v

North Woolwich

 

 

1911

23

Q3

 

Wantage Town

v

Swindon Amateurs

 

 

1912

11

Q1

 

3rd Grenadier Guards

v

Fulham Amateurs

 

 

1912

1

Q2

 

Middlesbrough OB

v

Grangetown Athletic

 

 

1912

3

Q2

 

York St Pauls

 

Hallam

 

 

1912

4

Q2

 

Sandbach Ramblers

v

Northern Nomads

 

 

1912

16

Q2

r

Summerstown

v

Guards Depot (Caterham)

 

 

1912

14

Q3

r

Army Ordnance Corps

v

RN Depot

 

 

1913

14

Q1

r

RN Depot

v

Army Ordnance Depot (Plumstead)

 

 

1913

11

Q2

 

Fulham Amateurs

v

Liberty

 

 

1913

14

Q3

r

Braby's

v

Army Service Corps (Woolwich)

 

 

1914

11

Q1

 

3rd Coldstream Guards

v

City of Westminster

 

 

1914

3

Q2

r

Beresford Athletic

v

Rose Amateurs

 

 

1915

1

Q1

 

Cargo Fleet Ironworks

v

Belmont Athletic Athletic

 

 

1915

2

Q1

 

Dorman Long & Co. United

v

Grangetown Athletic

 

 

1915

9

Q1

 

Harrowby

v

Liverpool Balmoral

 

 

1915

16

Q1

 

Hampstead Town

v

Finchley

 

 

1915

17

Q1

 

Luton Amateur

v

Luton Trinity

 

 

1915

2

Q1

r

Eston United

v

Grangetown St Marys

 

 

1920

9

Q2

r

Old Wulfrunians

v

Wolverhampton Town

 

 

1921

9

Q1

 

Headingley

v

Birmingham University

 

 

1921

13

Q1

 

Newportonians

v

Temple Mills

 

 

1921

9

Q2

 

Erdington

v

Silhill

 

 

1921

2

Q2

r

South Bank East End

v

South Skelton

 

 

1921

8

Q2

r

Calverley

v

Old Xaverians

 

 

1921

1

Q3

 

Loftus Albion

v

Brotton

 

 

1921

6

Q3

 

Hessle

v

Hornsea Town

 

 

1922

9

PR

 

Birmingham YMCA

v

Rowley

 

 

1922

6

Q1

 

Stand

v

Smithills Amateurs

 

e

 

 

 

r

Smithills Amateurs

 

Stand

 

 

1922

9

Q1

 

Birmingham University

v

Dawley Amateurs

 

 

1922

10

Q1

 

Hull OB

v

Hessle

 

 

1922

2

Q2

 

Haverton Hill

v

Grangetown St Marys

 

 

1922

2

Q2

 

Smiths Dock

v

Redcar

 

 

1922

2

Q2

 

South Bank East End

v

Cargo Fleet Ironworks

 

 

1922

2

Q3

 

Haverton Hill

v

South Bank East End

 

 

1922

24

Q3

 

Swansea Amateurs

v

Cardiff Bohemians

 

 

1923

2

Q1

 

Feversham Street

v

Cargo Fleet Ironworks

 

 

1923

2

Q1

 

Haverton Hill

v

Furness Athletic

 

 

1923

5

Q1

 

Bingley Town

v

Liversedge

 

 

1923

9

Q1

 

Arden

v

Headingley

 

 

1923

1

Q2

 

Lazenby Institute

v

Carlin How Athletic

 

 

1923

4

Q2

 

West Hartlepool St Josephs

v

Heaton Stannington

 

 

1924

2

Q1

 

Furness Athletic

v

Stockton Newtown

 

 

1924

5

Q1

 

Thornton United

v

Garforth

 

 

1924

9

Q1

 

Glendale Athletic

v

Boldmere St Michaels

 

 

1924

9

Q1

 

Walsall Phoenix

v

Handsworth GS OB

 

 

1924

12

Q1

 

Leiston Works Athletic

v

Stowmarket

 

 

1924

2

Q1

r

Cargo Fleet Ironworks

v

Stockton Malleable Institute

 

 

1924

6

Q2

 

Harrowby

v

Old Chorltonians

 

 

1925

2

Q1

 

Normanby Magnesite

v

Grangetown St Marys

 

 

1925

9

Q1

 

Rowley Associates

v

Glendale Athletic

 

 

1925

2

Q2

 

South Bank Gasworks

v

Normanby Magnesite

 

 

1925

2

Q2

 

Stockton Malleable Institute

v

Haverton Hill

 

 

1925

10

Q2

 

Hull OB

v

unknown

 

 

1925

10

Q3

 

Red Cross

v

Spalding United

 

 

1926

2

Q2

r

Feversham United

v

Grangetown St Marys

 

 

1927

9

Q2

 

Western Road House

v

Golden Cross

 

 

1928

10

Q1

 

Old Cravonians

v

Reckitts

 

 

1931

17

PR

 

Luton Amateur

v

Waterlows Dunstable

 

 

1933

7

Q2

 

Nottingham Magdala Amateurs

v

Breaston

 

 

1934

5

Q1

 

Manchester Transport

v

Hipperholme

 

 

1935

5

Q1

 

South Salford Amateurs

v

Manchester Transport

 

 

1937

5

Q1

 

Humber United

v

unknown

 

 

1938

16

EP

 

Pinner

v

Broomfield (1)

 

 

1938

3

PR

 

Furness Athletic

v

Marske Rovers

 

 

1938

4

PR

 

Manchester Transport

v

Whitkirk

 

 

1938

6

PR

 

RAF Cranwell

v

Nottingham Magdala Amateurs

 

 

1938

24

PR

 

Purton

v

Swindon Corinthians

 

 

1938

3

Q1

 

Smiths Dock

v

Marske Rovers

 

 

1938

1

Q3

 

Gosforth Amateurs

v

Bigges Main Celtic

 

 

1939

4

PR

 

Barnton Victoria

v

Ferguson Pailin

 

 

1939

6

PR

 

RAF Cranwell

v

Netherfield Albion

 

 

1939

1

Q1

 

Bigges Main Celtic

v

Rosehill Athletic

 

 

1946

1

Q2

 

Rocket Athletic

v

Darlington Rolling Mills

 

 

1946

3

Q2

 

Billingham Synthonia

v

Smiths Dock

 

 

1946

1

Q3

 

Darlington Rolling Mills

v

Brandon CW

 

 

1947

2

PR

 

Chilton&Windlestone Senior Boys

v

Pont Institute

 

 

1947

2

PR

 

Shildon United

v

Langley Park

 

 

1947

2

Q1

 

Chilton&Windlestone Senior Boys

v

unknown

 

 

1947

4

Q1

 

Parton United

v

Orrell

 

 

1948

2

PR

 

Royal Signals

v

Washington Welfare

 

 

1948

3

PR

 

Port Clarence

v

Portrack Shamrocks

 

 

1948

2

Q1

 

Royal Signals

v

Wearmouth CW

 

 

1948

3

Q1

 

Head Wrightsons

v

South Bank East End

 

 

1948

4

Q1

 

Newton YMCA

v

Orrell

 

 

1948

5

Q1

 

Rothwell Athletic

v

Brigham & Cowans

 

 

1948

7

Q1

 

Northampton Amateurs

v

unknown

 

 

1948

7

Q1

 

Shepshed Albion

v

unknown

 

 

1948

16

Q1

r

Sheppey United

v

UGB Charlton

 

 

1948

2

Q2

 

Sunnybrow CW

v

Royal Signals

 

 

1948

3

Q2

 

Smiths Dock

v

Head Wrightsons

 

 

1949

4

EP

 

Moresby Welfare Centre

v

Arlecdon Red Rose

 

 

1949

4

EP

 

Stork

v

Ward Street OB

 

 

1949

8

PR

 

Enfield Cycle Co

v

Walsall Wood

 

 

1949

2

Q1

 

Royal Signals

v

Trimdon Grange

 

 

1949

5

Q1

 

David Brown Athletic

v

Brunswick Institute

 

 

1949

1

Q2

 

Wearmouth CW

v

Pont Institute

 

 

1950

4

EP

 

Formby

v

Harrowby

 

 

1950

4

EP

 

Liverpool Police

v

UGB St Helens

 

 

1950

5

PR

 

Fulford United

v

Leeds University YMI

 

 

1950

8

PR

 

Tangyes Recreation

v

Michelin Athletic

 

 

1950

6

PR

r

Bestwood Colliery

v

Sheepbridge

 

 

1950

5

Q1

 

Bradford Rovers

v

Brunswick Institute

 

 

1950

5

Q1

 

North Ferriby United

v

unknown

 

 

1951

4

EP

r

ICI Alkali

v

Rishton

 

 

1951

2

PR

 

Stanhope

v

Eldon Albion

 

 

1951

4

PR

 

ICI Alkali

v

Holme Head Works

 

 

1951

5

PR

 

Ravensthorpe

v

Leeds University YMI

 

 

1951

2

PR

r

Bearpark CW

v

Hartlepool Railway Athletic

 

 

1951

4

PR

r

Earle

v

Ward Street OB

 

 

1951

4

Q2

 

ICI Alkali

v

Ward Street OB

 

 

1952

3

PR

 

Cochranes Sports

v

Filey Town

 

 

1952

4

PR

 

Lancashire Steel Recreation

v

Earle

 

 

1952

6

PR

 

Penistone Church

v

Maltby Main

 

 

1952

6

PR

 

Raleigh Athletic

v

British Ropes (Retford)

 

 

1952

6

PR

r

Basford United

v

Cinderhill Colliery

 

 

1952

6

PR

r

British Ropes (Retford)

v

Raleigh Athletic

 

 

1952

4

Q1

 

Earle

v

Eastham Athletic

 

 

1952

6

Q1

 

Gedling Colliery

v

Netherfield Albion

 

 

1952

6

Q1

 

RAF Cranwell

v

Hampton Sports

 

 

1952

8

Q1

 

Fernhill Heath

v

Staffordshire Casuals

 

 

1954

3

PR

 

Furness Athletic

v

South Bank St Peters

 

 

1954

3

PR

 

Head Wrightsons

v

Smiths Dock

 

 

1954

6

PR

 

Penistone Church

v

Atlas & Norfolk (Sheffield)

 

 

1954

8

PR

 

Fernhill Heath

v

Staffordshire Casuals

 

 

1954

6

PR

r

RAF Cranwell

v

Dunscroft Welfare

 

 

1954

4

Q1

 

Earle

v

Stork

 

 

1955

6

EP

 

Briggs Sports (Doncaster)

v

Stanton Ironworks

 

 

1955

18

EP

 

Edgware Town

v

Alexandra Park

 

 

1955

4

PR

 

Earle

v

Harrowby

 

 

1955

6

PR

 

Staveley Works

v

RAF Cranwell

 

 

1955

4

Q1

 

Blackpool Metal Mechanics

v

Stoneycroft

 

 

1955

5

Q1

 

North Ferriby United

v

Brunswick Institute

 

 

1955

9

Q1

 

St Neots St Marys

v

Huntingdon United

 

 

1955

21

Q1

 

Totton

v

Romsey Town

 

 

1956

6

EP

 

Armthorpe Welfare

v

Monk Bretton Colliery

 

 

1956

5

PR

 

Brunswick Institute

v

Thackley

 

 

1957

4

EP

 

East Chorlton Amateur

v

Unit Construction (Liverpool)

 

 

1957

6

EP

 

Aspley OB

v

Pilkington Recreation

 

 

1957

7

EP

 

Wilmorton & Alvaston

v

Lucas Great King Street

 

 

1957

4

PR

 

Ainsdale Hesketh Park

v

Stoneycroft

 

 

1957

4

PR

 

Moreton

v

Earle

 

 

1957

6

Q1

 

Ollerton Colliery

v

Staveley Works

 

 

1958

4

EP

 

Earle

v

Southport Leyland Road

 

 

1958

6

EP

 

Arnold St Marys

3

Linby Colliery

1

 

1958

6

EP

 

Hampton Sports

v

Armthorpe Welfare

 

 

1958

1

PR

 

Wallsend St Lukes

v

Seaton Sluice United

 

 

1958

8

PR

 

Jack Moulds Athletic

v

Stratford Town

 

 

1958

4

Q1

 

Manchester YMCA

v

Unit Construction (Liverpool)

 

 

1958

14

Q1

 

Herne Bay

v

Woolwich Polytechnic

 

 

1959

4

EP

 

Earle

v

Manchester YMCA

 

 

1959

8

EP

 

Fernhill Heath

v

Alvechurch

 

 

1959

6

PR

 

Aspley OB

v

RAF Cranwell

 

 

1959

8

PR

 

Cresconians

v

Metal Box Company (Worcester)

 

 

1959

8

Q1

 

Walsall Trinity

v

unknown

 

 

1960

6

PR

 

RAF Cranwell

v

Swallownest CW

 

 

1960

6

PR

 

Raleigh Athletic

v

Arnold St Marys

 

 

1960

8

PR

r

Staffordshire Casuals

v

Metal Box Company (Worcester)

 

 

1960

6

Q1

 

RAF Cranwell

v

Aspley OB

 

 

1960

6

Q1

 

Raleigh Athletic

v

Players Athletic

 

 

1960

3

Q3

 

East Chorlton Amateur

v

Blackpool Rangers

 

 

1961

6

EP

 

Gedling CW

v

Parliament Street Methodists

 

 

1961

6

EP

 

Lenton Gregory

v

Bilsthorpe Colliery

 

 

1961

6

EP

 

Raleigh Athletic

v

Rufford Colliery

 

 

1961

3

PR

 

Blackpool Rangers

v

Ainsdale Hesketh Park

 

 

1961

3

PR

 

Whalley Range Amateur

v

Blackpool Mechanics

 

 

1961

6

PR

 

Eastwood Town

v

unknown

 

 

1961

6

PR

 

Netherfield Albion

v

Raleigh Athletic

 

 

1961

6

PR

 

Players Athletic

v

Radford & Wollaton

 

 

1961

6

PR

 

Worthington Simpson

v

Grantham St Johns

 

 

1961

13

PR

 

Thameside Amateurs

v

Woolwich Polytechnic

 

 

1961

1

Q1

 

Heaton Stannington

v

Washington Glebe Welfare

 

 

1961

1

Q1

 

Naval Yard (Walker)

v

Washington CW

 

 

1961

6

Q1

 

Gedling CW

v

Bestwood Colliery

 

 

1962

3

PR

 

Manchester University

v

Blackpool Mechanics

 

 

1962

3

Q1

 

unknown

v

Heys Old Boys

 

 

1962

6

Q1

r

Parliament Street Methodists

v

Rufford Colliery

 

 

1962

6

Q2

 

RAF Cranwell

v

Swallownest CW

 

 

1963

1

Q1

 

Wallsend Corinthians

v

Heaton Stannington

 

 

1963

6

Q1

 

Raleigh Athletic

v

RAF Cranwell

 

 

1963

7

Q1

 

Loughborough College

v

Anstey Nomads

 

 

1963

8

Q1

 

Old Wulfrunians

v

English Electric (Stafford)

 

 

1963

6

Q1

r

RAF Cranwell

v

Raleigh Athletic

 

 

1963

3

Q2

 

Chapel Town

v

Hearts of Liddesdale

 

 

1963

6

Q2

 

RAF Cranwell

v

Bestwood Colliery

 

 

1964

3

PR

 

Chapel Town

v

Heys Old Boys

 

 

1964

6

PR

 

Bestwood Colliery

v

Rufford Colliery

 

 

1964

6

PR

 

Players Athletic

v

Netherfield Albion

 

 

1964

22

PR

 

Gorse Hill United

v

Amesbury

 

 

1964

23

PR

 

St Philips Marsh Adult School

v

Iron Acton

 

 

1964

5

Q1

 

Penistone Church

v

Bradford Rovers

 

 

1964

6

Q1

 

Bestwood Colliery

v

Boots Athletic

 

 

1964

6

Q1

 

Players Athletic

v

Basford United

 

 

1964

6

Q1

 

Raleigh Athletic

v

RAF Cranwell

 

 

1964

7

Q1

 

Coventry Amateur

v

Ericsson Athletic

 

 

1964

3

Q2

 

Old Boltonians

v

Heys Old Boys

 

 

1964

6

Q2

 

Basford United

v

RAF Cranwell

 

 

1964

6

Q2

 

Boots Athletic

v

Bulwell Forest Villa

 

 

1966

1

Q1

 

Hearts of Liddesdale

v

Marine Park

 

 

1967

7

PR

 

Staffordshire Casuals

v

Highgate United (Birmingham)

 

 

1967

21

PR

 

Netley Sports

v

Swaythling Athletic

 

 

1967

7

PR

r

Accles & Pollock (Oldbury)

v

Anstey Nomads

 

 

1967

4

Q1

 

Newton

v

Northern Nomads

 

 

1967

15

Q1

 

Godalming & Farncombe

v

Merstham

 

 

1968

4

PR

 

Kingburn Athletic

v

Hedon & Marfleet United

 

 

1968

6

PR

 

Bulwell Forest Villa

v

Nottingham University

 

 

1968

7

PR

 

Stoke Works

v

SDF Sports

 

 

1968

8

Q1

 

Tipton Town

v

Birmingham City Police

 

 

1968

2

Q1

r

Manchester YMCA

v

Old Altrinchamians

 

 

1968

4

Q2

 

Westella & Willerby

v

St Johns College (York)

 

 

1968

6

Q2

 

Players Athletic

v

Lincoln Clayton

 

 

1969

4

PR

 

Leeds & Carnegie College

v

Hull Amateurs

 

 

1969

5

PR

 

Keighley Central

v

Yorkshire Amateur

 

 

1969

5

PR

 

Thackley

v

Bradford Rovers

 

 

1969

6

PR

 

Bulwell Forest Villa

v

Nottingham University

 

 

1969

6

PR

 

Sheffield University

v

Chesterfield Tube Works

 

 

1969

3

Q1

 

Chloride Recreation

v

Curzon Ashton

 

 

1969

6

Q1

 

Players Athletic

v

Bulwell Forest Villa

 

 

1969

6

Q1

 

Stocksbridge Works

v

Chapel Town

 

 

1969

4

Q2

 

Middlefield Welfare

v

Leeds & Carnegie College

 

 

1970

6

PR

 

Linby CW

v

Chesterfield Tube Works

 

 

1970

6

PR

 

Players Athletic

v

Frecheville Community

 

 

1970

6

PR

r

Ollerton Colliery

v

Stocksbridge Works

 

 

1970

6

Q1

 

unknown

v

Harrowby United

 

 

1970

6

Q1

 

Bulwell Forest Villa

v

unknown

 

 

1970

5

Q3

r

Norton Woodseats

v

Bradford Rovers

 

 

1971

2

PR

 

Hearts of Liddesdale

v

Wigan Rovers

 

 

1971

6

PR

 

Clifton All Whites

v

Stocksbridge Works

 

 

1971

6

PR

 

Harrowby United

v

Nottingham University

 

 

1971

8

PR

r

Knowle

v

Blakenall

 

 

1971

6

Q1

 

Swallownest CW

v

unknown

 

 

1972

2

PR

 

Messingham Trinity

v

Alcester Town

 

 

1972

2

Q1

 

Swallownest CW

v

Midland Athletic

 

 

 

 

“New” results, not in the book:

 

1896

4

Q1

 

Bournemouth

wo

Gloucester

scr

 

1896

4

Q1

 

Old Weymouthians

2

Weymouth

0

 

1900

8

Q1

 

Olympic

13

Hampstead

3

 

1904

2

Q3

 

Stockton St Johns

scr

Skinningrove United

wo

 

1904

5

Q3

 

Liverpool Casuals

2

Old Xaverians

2

 

 

 

 

r

Old Xaverians

0

Liverpool Casuals

1

 

1906

9

PR

 

Rochester Argyll

0

Royal Engineers Service Battn

7

 

1906

2

Q2

 

Skinningrove United

2

Saltburn

1

 

1907

7

PR

 

East Ham

2

Custom House

5

 

1908

4

Q2

 

Tottington

0

Manchester University

3

 

1908

4

Q3

 

Manchester University

4

Liverpool Balmoral

2

 

1909

 

R2

 

Atherstone Town

2

South Nottingham

0

 

1910

1

Q2

 

Thornaby St Patricks

1

Charlton Rovers

0

 

1910

5

Q2

 

Manchester University

1

Blackburn Crosshill

5

 

1910

5

Q2

 

Tottington

8

Hesketh Park

1

 

1910

16

Q2

r

Beckenham Rovers

1

Woolwich Polytechnic

3

 

1910

16

Q3

 

Woolwich Polytechnic

3

Army Ordnance Corps

2

 

1911

3

Q1

 

Heworth Parish Church

6

York St Pauls

0

 

1912

1

Q1

 

Lazenby Institute

0

Saltburn

4

 

1912

2

Q2

 

Hebburn Old Boys

3

Walker St Christophers

1

 

1912

14

Q2

r

Army Ordnance Corps

1

Deptford Invicta

0

 

1913

 

R1

 

Chesham Generals

3

Tufnell Park

1

 

1914

4

Q2

 

Manchester University

3

Brooklands

1

 

1914

1

Q2

r

West Hartlepool St Josephs

wo

Loftus Albion

scr

 

1915

5

Q1

 

Pandon Temperance

wo

Brighton West End (Newcastle)

scr

 

1915

4

Q2

 

North Skelton Swifts

1

Skelton Celtic

4

 

1921

1

Q2

r

Lingdale Institute

1

Carlin How United

2

 

1921

3

Q3

r

Darlington Railway Athletic

2

Rise Carr

2

DRA disq.

1922

6

Q1

 

Manchester Insurance

1

Old Chorltonians

7

 

1922

1

Q3

 

Staithes United

3

Skelton Celtic

1

 

1923

2

Q1

 

Marske United

1

Tarmac

1

 

 

 

 

r

Tarmac

0

Marske United

3

 

1923

2

Q1

 

Middlesbrough Athletic

2v

South Bank East End

2

 

 

 

 

r

South Bank East End

3

Middlesbrough Athletic

0

 

1924

4

Q3

 

St Peters Albion

4

Percy Main Amateurs

0

 

1925

23

PR

 

Gorsehill Workmen

2

Swindon Corinthians

7

 

1925

23

Q1

r

Swindon Victoria

2

Butlers

1

 

1926

14

Q1

r

Mitcham Wanderers

4

Summerstown

1

 

1927

2

Q2

 

Stockton Malleable Institute

3

South Bank St Peters

1

 

1927

1

Q3

 

Guisborough Belmont Athletic

7

Carlin How Athletic

2

 

1928

1

Q3

 

Guisborough Belmont Athletic

1

Loftus Albion

2

 

1929

4

Q3

 

Percy Main Amateurs

5

Howden BL

2

 

1929

6

Q3

 

Earle

5

Whalley Range

2

 

1933

1

Q2

 

South Bank East End

4

Pease & Partners

2

 

1934

1

Q1

 

South Bank East End

wo

Pease & Partners

scr

 

1935

2

Q2

 

Leasingthorne CW

wo

Esh Winning

scr

 

1935

2

Q2

 

Trimdon Colliery United

3

Stanley United

3

 

1937

2

EP

 

Stanley United

1

4th Royal Tank Corps

4

 

1937

3

PR

 

Cleveland Works

3

Pease & Partners

1

 

1937

3

PR

 

Smiths Dock

1

Carlin How Athletic

3

 

1937

6

Q1

 

Boots Athletic

3

Leicestershire Nomads

2

 

1937

2

Q2

 

West Auckland Town

2

Chilton Colliery Recreation

1

 

1937

6

Q2

 

Boots Athletic

2

Ransome & Marles

0

 

1938

3

Q2

r

Whitby United

1

Portrack Shamrocks

2

 

1939

5

Q1

 

Old Hullensians

3

Sheffield

4

 

1946

 

Q4

 

Billingham Synthonia

3

Tow Law Town

2

 

1947

2

PR

 

Eden Colliery

scr

Darlington Rolling Mills

wo

 

1947

3

PR

 

Smiths Dock

3

South Bank East End

2

 

1947

2

Q1

 

Tow Law Town

2

Darlington Rolling Mills

0

 

1947

3

Q1

 

Cargo Fleet Works

3

Head Wrightsons

1

 

1947

3

Q1

 

South Bank St Peters

6

Skinningrove Works

2

 

1947

6

Q1

 

Maltby Main

3

Gedling Colliery

1

 

1947

3

Q2

 

Smiths Dock

1

South Bank St Peters

1

 

 

 

 

r

South Bank St Peters

2

Smiths Dock

1

 

1947

3

Q2

 

Cargo Fleet Works

2

Portrack Shamrock

2

 

 

 

 

r

Portrack Shamrock

8

Cargo Fleet Works

2

 

1947

2

Q3

 

Tow Law Town

5

Chilton&Windlestone Senior Boys

3

 

1947

3

Q3

 

South Bank St Peters

2v

Portrack Shamrocks

1

 

1948

24

EP

 

Clevedon

9

Mount Hill Enterprise

0

 

1948

2

Q1

 

Eldon Albion

1

Trimdon Grange

1

 

 

 

 

r

Trimdon Grange

1

Eldon Albion

3

 

1948

3

Q1

 

Smiths Dock

1

Port Clarence

0

 

1949

3

EP

 

Ashmore Recreation

4

Billingham St Johns

3

 

1949

3

EP

 

Redcar Albion

2

Cochranes Sports

1

 

1949

3

PR

 

Portrack Shamrocks

6

Barkers Athletic

0

 

1949

4

PR

 

Manchester University

3

Stoneycroft

5

 

1949

21

PR

 

Romsey Town

0

Bitterne Nomads

2

 

1949

3

Q1

r

Smiths Dock

4

Ashmore Recreation

1

 

1949

3

Q2

 

Smiths Dock

1

Skinningrove Works

2

 

1949

1

Q3

r2

Pont Institute

3

Heaton Stannington

2

 

1950

2

PR

 

Langley Park CW

5

Philadelphia CW

4

 

1950

3

PR

 

Lingdale Mines WM

0

Redcar Albion

2

 

1950

3

PR

 

North Skelton Athletic

2

Skinningrove Works

1

 

1950

6

PR

 

Maltby Main

5

Basford United

0

 

1950

1

Q1

 

Woodhorn CW

5

Washington Welfare

7

 

1950

1

Q3

r

Washington Welfare

3

Ringtons Welfare

1

 

1951

3

EP

 

Smiths Dock

3

Head Wrightsons

4

 

1951

3

PR

 

Lingdale Mines WM

2

Head Wrightsons

3

 

1951

3

PR

 

South Bank East End

3

North Skelton Athletic

3

 

 

 

 

r

North Skelton Athletic

6

South Bank East En

4

 

1951

4

PR

r

Formby

4

Fulwood Amateur

0

 

1951

3

Q2

 

Redcar Albion

0

Head Wrightsons

1

 

1951

4

Q2

 

Manchester University

0

Old Blackburnians

3

 

1951

1

Q3

r

Washington CW

0

Heaton Stannington

1

 

1952

5

PR

 

Brunswick Institute

6

North Ferriby United

1

 

1952

6

PR

 

Hampton Sports

4

Thurcroft Main

0

 

1952

3

PR

r

Cargo Fleet Works

5

Head Wrightsons

7

 

1952

14

Q1

 

Aylesford Paper Mills

0

Bowater Lloyds

8

 

1952

3

Q2

r2

Smiths Dock

2

Redcar Albion

6

N

1952

3

Q3

 

Redcar Albion

2

Head Wrightsons

4

 

1953

2

EP

 

Ashmore Recreation

4

Stockton Amateur

0

 

1953

6

EP

 

Lincoln City School OBU

wo

Parkgate Welfare

scr

 

1953

3

PR

 

Head Wrightsons

3

Cargo Fleet Works

4

 

1953

3

PR

 

Portrack Shamrocks

3

Pickering Town

1

 

1953

3

PR

 

Winterton Hospital

0

Redcar Albion

3

 

1953

4

PR

 

Blackpool Rangers

1

Manchester University

3

 

1953

4

PR

 

Northern Nomads

6

Lancashire Steel Recreation

2

 

1953

7

PR

 

Loughborough College

2

Sheldon Town

0

 

1953

21

PR

 

HMS Daedalus

4

Totton

2

 

1953

4

Q1

 

Northern Nomads

4

Manchester University

0

 

1953

5

Q1

 

Harrogate & District Railway

3

Guiseley

2

 

1953

21

Q1

 

Fareham Town

2

HMS Daedalus

2

 

 

 

 

r

HMS Daedalus

5

Fareham Town

1

 

1953

3

Q2

 

North Skelton Athletic

3

Portrack Shamrocks

4

 

1955

1

PR

 

Washington CW

6

Seaton Delaval

5

 

1955

2

PR

 

Chilton Athletic

8

Seaton Holy Trinity

0

 

1955

2

PR

 

Spennymoor Amateur

4

Stockton Amateur

0

 

1955

6

Q1

 

Raleigh Athletic

4

Hampton Sports

1

 

1956

2

EP

 

Stanhope Town

2

Esh Winning Albion

2

 

 

 

 

r

Esh Winning Albion

3

Stanhope Town

1

 

1956

2

PR

 

Craghead CW

6

Seaton Holy Trinity

1

 

1956

3

PR

 

Wilton ICI

4

Skinningrove Works

2

 

1956

21

PR

r

Totton

6

Lymington

1

 

1956

3

Q1

r

Wilton ICI

0

Redcar Albion

1

 

1957

2

EP

 

Heighington Amateur

3

Wingate Welfare

4

 

1957

2

EP

 

Seaton Holy Trinity

2

New Brancepeth CW

6

 

1958

2

EP

 

Heighington Amateur

2

Crookhall CW

0

 

1959

1

PR

r

Naval Yard (Walker)

5

Burradon Welfare

3

 

1959

4

Q1

 

Manchester University

2

East Chorlton Amateur

2

 

 

 

 

r

East Chorlton Amateur

2

Manchester University

4

 

1960

21

PR

 

Upwey & Broadway

2

Blandford United

6

 

1961

3

Q1

 

East Chorlton Amateur

1

Manchester YMCA

2

 

1961

3

Q1

 

Whalley Range Amateur

2

Blackpool Rangers

1

 

1962

3

PR

 

Ainsdale Hesketh Park

4

Manchester YMCA

2

 

1962

3

PR

 

East Chorlton Amateur

2

Whalley Range Amateur

0

 

1962

3

PR

 

Hearts of Liddesdale

2

Shap

1

 

1962

3

Q1

 

East Chorlton Amateur

2

Chapel Town

1

 

1962

1

Q2

 

Wallsend Rising Sun

1

Naval Yard (Walker)

1

 

1962

3

Q2

 

East Chorlton Amateur

2

Hearts of Liddesdale

0

 

1962

3

Q3

 

East Chorlton Amateur

3

Heys Old Boys

4

 

1963

3

Q1

 

Manchester YMCA

1

Blackpool Rangers

5

 

1963

3

Q1

 

Whalley Range Amateur

0

Chapel Town

1

 

1963

3

Q3

 

Blackpool Rangers

3

Chapel Town

2

 

1964

3

PR

 

Old Boltonians

2

East Chorlton Amateur

1

 

1964

3

PR

 

Whalley Range Amateur

4

Old Salfordians

2

 

1964

3

Q1

 

Manchester University

3

Heys Old Boys

7

 

1964

23

Q1

 

St Philips Marsh Adult School

2

Bristol St George

4

 

1964

23

Q2

 

Bristol St George

5

Keynsham Town

1

 

1967

5

Q1

 

Brook Sports

3

Leeds University

1

 

1969

2

PR

 

Hearts of Liddesdale

1

Spadeadam

1

 

 

 

 

r

Spadeadam

1

Hearts of Liddesdale

0

 

1969

2

PR

 

Whitefield

1

Manchester YMCA

3

 

1969

2

Q1

 

Wythenshaw Amateurs

1

Manchester YMCA

0

 

1969

6

Q1

 

Swallownest CW

5

Chesterfield Tube Works

0

 

1969

4

Q2

r

North Ferriby United

4

Leeds Ashley Road

2

 

1969

6

Q3

 

Lincoln United

4

Swallownest CW

2

 

1970

7

PR

 

GKN Sankey

1

Bermuda WMC

1

 

 

 

PR

r

Bermuda WMC

1

GKN Sankey

3

 

1971

2

PR

r

Old Blackburnians

3

Cleator Moor Celtic

2

 

1971

4

Q2

 

Leeds Ashley Road

1

Thackley

2

 

 

Other changes

 

1959/60 Q4: the replay between Staines Town and Vauxhall Motors (0-2) was in fact a second

replay on a neutral ground (Brentford).  The first replay at Staines was 0-0.

 

 

 

Results above thanks to Gary Sowton, David Elliott, Paul Crankshaw, Peter Mann,

Steve Parsons, Nigel Gibb, Mick Gallagher, Steve Roberts, Rod Grubb, Ian Watts, John Hansford,

Peter Simpson, Don Thomson, John Treleven, Richard Lane